Moja lista blogów

niedziela, 6 listopada 2022

W poezję slam...

Ósmego października w  Nowej Hucie,

 do żywej liryki można  było uciec. 

Pierwsze słyszę slam,

znałam tylko spam.

O co chodzi? Koniecznie muszę dociec.

 "Slam poetycki to nieposkromiona hybryda poezji i performancu, krwiste igrzyska żywej liryki,
czy też epicki pojedynek poetycki.
Udział w nim może wziąć każdy śmiałek, który w szaleństwie swym obwołał się poetą
i jeszcze się tego nie wstydzi"

 Na nowohuckie salony wkracza slam poetycki! ❗❗❗
To spotkanie w formie rywalizacji poetów-performerów, podczas której publiczność oraz zaproszeni goście wybiorą najlepszy występ.
3rundy turniejowe, 3minuty dla każdego uczestnika i wyjątkowo aż 2nagrody. Motywem przewodnim spotkania jest WOLNOŚĆ, a jego inspiracją słynna potyczka dwóch 📜 poetów romantycznych: Mickiewicza i Słowackiego, którzy starli się na głośnym paryskim spotkaniu towarzyskim nazywanym “Ucztą u Januszkiewicza”. Wszelkie nawiązania do tego ⚔ pojedynku - bezpośrednie, metaforyczne, satyryczne, każde - mile widziane.
Gośćmi wydarzenia będą poeta, pisarz i eseista dr hab. 𝙅𝙚𝙧𝙯𝙮 𝙁𝙧𝙖𝙣𝙘𝙯𝙖𝙠 oraz aktorka Narodowego Teatru Starego w Krakowie 𝘼𝙡𝙚𝙠𝙨𝙖𝙣𝙙𝙧𝙖 𝙉𝙤𝙬𝙤𝙨𝙖𝙙𝙠𝙤. Slam poprowadzi poetka i performerka 𝙍𝙪𝙙𝙠𝙖 𝙕𝙮𝙙𝙚𝙡.
ZASADY OGÓLNE:
• 3 minuty na występ (I i II runda), 5 minut w rundzie finałowej
• Tekst własnego autorstwa (min. 3 wiersze)
• Brak podkładu muzycznego, rekwizytów, kostiumów
• Dopuszczone jest czytanie z kartki lub urządzeń elektronicznych
• Wolność słowa
• Nagrody (2x 1000 zł brutto). Głos na swojego faworyta odda tradycyjnie zgromadzona publiczność. Po oddaniu głosu przez publiczność, zaproszeni goście-jury z całej puli występujących uczestników rozstrzygną również, kto powinien otrzymać drugą nagrodę.
📌📌📌
Aby wystąpić w slamie „Na salonach”, należy przesłać swoje zgłoszenie zawierające: imię, nazwisko, nr telefonu, trzy teksty slamowe własnego autorstwa (nie muszą być później wykorzystane na scenie) oraz ewentualnie pseudonim – na adres: u.tlomak@okn.edu.pl do dnia 6 października 2022 roku. Maksymalna ilość uczestników to 20 osób, obowiązuje kolejność zgłoszeń. Regulamin slamu poetyckiego dostępny na stronie. 👇👇👇
https://okn.edu.pl/.../regulamin-nowohuckiego-slamu.../
Wydarzenie dla widowni jest ogólnodostępne, zapisy nie są wymagane.

🎙Prowadząca: Rudka Zydel – pierwsza zwyciężczyni i dwukrotna zdobywczyni II miejsca w Ogólnopolskich Mistrzostwach Slamu Poetyckiego oraz finalistka Europejskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego w Brukseli w 2017 r. Poetka, performerka, prowadzi warsztaty slamowe, tłumaczy wiersze i występuje w Polsce i za granicą od dziesięciu lat. W 2018 r. nakładem Wydawnictwa FKA ukazała się jej płyta spoken word pt. „Łoskot".
Goście:
🏵dr hab. Jerzy Franczak – pisarz, eseista, literaturoznawca. Profesor UJ, uczy na kierunkach Polonistyka antropologiczna, Kulturoznawstwo – teksty kultury oraz Twórcze pisanie. Autor opracowania krytycznego pism Witolda Gombrowicza (2010-2013) oraz rozpraw naukowych, m.in. Błądzące słowa. Jacques Rancière i filozofia literatury (2017), Maszyna do myślenia. Studia o nowoczesnej literaturze i filozofii (2019). Zaczynał jako poeta, zdobył parę laurów (w tym nagrody im. Stanisława Czycza i Stanisława Grochowiaka), opublikował zbiory wierszy Samoobsługa (1997), Języki lodowca (2000), Król rdzy (2005). Jako prozaik debiutował zbiorem opowiadań Trzy historye (2000), potem wracał chętnie do tej formy (Sainte Fabeau, 2017, Święto odległości, 2019).
🏵Aleksandra Nowosadko – aktorka Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, absolwentka wydziału aktorskiego krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. W Starym Teatrze wystąpiła między innymi w tytułowej roli w „Halce" w reżyserii Anny Smolar, a także jako księżniczka Salome w spektaklu „Salome" w reżyserii Kuby Kowalskiego. Aktorka współpracuje również z Pawłem Miśkiewiczem, biorąc udział w jego spektaklach „Podróże Guliwera" oraz „Biesy, spektakl o piciu herbaty".
_________________________________
Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN Pokaż mniej

 slampoetycki

 https://okn.edu.pl/kino-studyjne-sfinks/nkf-nr-722-x-2022/

https://www.facebook.com/events/500151274947835/

Jakoś przegapiłam, przecież bym tam poszła i na żywo zobaczyła.

 Poetycki slam - połączenie poezji i performance’u - Czwórka - polskieradio.pl

 *

Pytanie: Czy lęk zastąpiłem wiarą ?

Medytacja
Moc duchowa to przejaw Bożego działania. Bóg działa poprzez ludzi. Choćbyś był nie wiem jak słaby, ilekroć pozwalasz Bogu działać poprzez ciebie, tylekroć wszystko, co myślisz i mówisz, nabiera mocy duchowej. Nie sam wywołujesz zmiany w życiu innych - dokonuje ich Duch Boży, który mieszka w tobie i działa z twoją pomocą. Będąc narzędziem w rękach Siły Wyższej, stajesz się wykonawcą i świadkiem cudu.

Modlitwa
Modlę się, abym pozwolił dziś Bogu posłużyć się moją osobą.
Modlę się, abym wyzbył się wszystkiego, co odcina mnie od przypływu Bożej Mocy.
Refleksje - listopad dzień 6
Refleksje

..PODDAJ SIĘ PRĄDOWI

Dążyliśmy poprzez modlitwę i medytację do coraz doskonalszej więzi z Bogiem, jakkolwiek Go pojmujemy…

12 Kroków i 12 Tradycji, str. 96

Pierwsze słowa, jakie wypowiadam, wstając rano z łóżka, brzmią: “Wstaję, Boże, aby wypełniać Twoją wolę”. To najkrótsza modlitwa, jaką znam, i jest ona we mnie głęboko zakorzeniona. Modlitwa nie zmienia nastawienia Boga do mnie – zmienia moje nastawienia do Niego. W odróżnieniu od modlitwy, medytacja jest czasem ciszy i milczenia. Koncentracja oznacza odprężenie fizyczne, spokój emocjonalny, skupienie umysłu i świadomość duchową.

Jeden ze sposobów na otwarcie się na Boga i doskonalenie świadomej więzi z Nim polega na podtrzymywaniu w sobie postawy wdzięczności. Wygląda na to, że w dni, w które odczuwam wdzięczność, w moim życiu wydarzają się dobre rzeczy. Jednakże w chwili, gdy zaczyna przeklinać swoje życie, ów strumień dobra natychmiast ustaje. To nie Bóg zatrzymuje jego przepływ, tylko moje własne nastawienie negatywne.


 Siła Wyższa

6 listopada

Zasłyszane na spotkaniu Al-Anon: "Jestem gotowa przyznać, że program
Al-Anon, stosowany przez poszczególne osoby, może wiele dla nich zrobić.
Ale nie mogę uwierzyć, że potrzebujemy pomocy siły, którą nazywacie
Siłą Wyższą lub Bogiem".
Nawet dla tych z nas, które wierzą tylko w to, co mogą zobaczyć lub dotknąć,
istnieje pomoc w Al-Anon. W miarę jak doświadczamy Dwunastu Stopni
(nawet tych, które nie odwołują się do spraw duchowych) dochodzimy do
wiary w Siłę Większą niż nasza własna. Otrzymujemy, poprzez duchowe
oświecenie, dar wiary. W końcu dochodzimy do wniosku, że pomyślne zmiany
w naszym życiu nie mogłyby zaistnieć bez Bożej pomocy.

ROZWAŻANIE NA DZISIAJ

Jeżeli przyznamy, że rzeczywiście mamy problemy i ze możemy realistycznie
ocenić nasze doświadczenia w ich rozwiązywaniu, mamy najbardziej racjonalne
motywy, aby uwierzyć w Siłę Wyższą. Widzimy wtedy, ze możemy korzystać ze
źródła pomocy, które wykraczą poza nasze ludzkie pojecie.

"Dlaczego miałybyśmy próbować przenosić góry tylko naszymi własnymi silami,
kiedy wiara "nawet wielkości ziarenka gorczycy" pomoże nam osiągnąć to, co
wydawało się niemożliwe? "

 "Jak to widzi Bill"
    Natychmiastowy obrachunek moralny   
132

Natychmiastowy obrachunek, czyli sprawdzian sytuacji zrobiony podczas ataku wewnętrznego wzburzenia, może bardzo pomóc w poskromieniu rozhuśtanych emocji. Sprawdzian taki powinien ograniczyć się do bieżącej sytuacji, teraz, w tej chwili. Analizę długofalowych trudności lepiej odłożyć na czas specjalnie temu celowi poświęcony.

Natychmiastowy sprawdzian obejmuje natomiast nasze bieżące wzloty i upadki, szczególnie wtedy, kiedy ludzie lub nieoczekiwane wydarzenia wytrącają nas z równowagi i prowokują do błędów.

Dwanaście na Dwanaście, str. 90-91







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


Proszę trzymać się tematu wpisu.

Szymborska

  Raz babie z okolic Przeworska,  ukazała się Wisława Szymborska:  "Rzuć swoim kaloszem,   po same Karkonosze,  pisz, będziesz now...