Moja lista blogów

środa, 21 lutego 2024

Pustynia

Niezadowolona pani ze Skarżyska,

posłuchała papieża Franciszka.

Idź próżniaku na pustynię,

tam się udoskonalisz, kretynie.

Nie chcę już twojego towarzystwa.

 *

Wynoś się na pustynię  Gobi,

gdyż się lenisz, nic nie robisz.

Jesteś obłąkany i goły,

 tam cię wyszkolą  zwierzaki i anioły.

Wrócisz  lepszy, sobie i innym dogodzisz. 

*


*
 

*

Do wycofania się w Wielkim Poście na „pustynię”, miejsca na ciszę, modlitwę, adorację i słuchanie Słowa Bożego zachęcił Franciszek podczas niedzielnej modlitwy „Anioł Pański” w Watykanie. Papież przestrzegł przed „dzikimi bestiami duszy”: żądzą bogactwa, próżnością przyjemności, samotnością i chciwością sławy.

Publikujemy tekst papieskich rozważań.

 

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

Dziś, w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, Ewangelia ukazuje nam Jezusa kuszonego na pustyni (por. Mk 1, 12-15). Tekst mówi: „przebywał na pustyni czterdzieści dni, kuszony przez Szatana”. My również w okresie Wielkiego Postu jesteśmy zaproszeni do „wyjścia na pustynię”, to znaczy w ciszę, do świata wewnętrznego, do słuchania sercem, do kontaktu z prawdą. Na pustyni - dodaje dzisiejsza Ewangelia - Chrystus „był ze zwierzętami, aniołowie zaś Mu służyli” (w. 13). Dzikie zwierzęta i aniołowie byli Jego towarzystwem. Ale w sensie symbolicznym są one również naszym towarzystwem: kiedy wkraczamy do pustyni wewnętrznej możemy tam spotkać dzikie zwierzęta i aniołów.

Dzikie bestie. W jakim sensie? W życiu duchowym możemy myśleć o nich jako o nieuporządkowanych namiętnościach, które dzielą serce, próbując je posiąść. Oddziałują na nas, zdają się uwodzicielskie, ale jeśli nie będziemy ostrożni, mogą nas rozerwać na kawałki. Możemy nadać imiona tym „bestiom” duszy: różne wady, żądza bogactwa, która więzi nas w kalkulacjach i niezadowoleniu, próżność przyjemności, która skazuje nas na niepokój i samotność, a ponadto chciwość sławy, która rodzi niepewność i ciągłą potrzebę aprobaty i wyróżnienia – nie zapominajmy o tym, co możemy napotkać w naszym wnętrzu: chciwości, próżności i zachłanności. Są to jakby „dzikie” bestie i jako takie muszą być oswojone i zwalczane: w przeciwnym razie pożrą naszą wolność. A Wielki Post pomaga nam wejść na wewnętrzną pustynię, aby skorygować te rzeczy.

https://papiez.wiara.pl/doc/8678521.Wycofajmy-sie-na-pustynie


2 komentarze:

  1. Zauważyłam, że jakoś kobiet na pustynie się nie wysyła.
    Znów miałyby facetom usługiwać?
    Znam wielu, którym by się taki survival przydał.:)))

    OdpowiedzUsuń
  2. Wysłuchałam ze środy na czwartek, tego:
    Dzisiaj wieczorem, w ŚRODĘ 21 lutego o 23:00, w programie NOCNE ŚWIATŁA (🏆 TOTUS '17) w Radiu Plus, kolejna część wielkopostnego, cośrodowego cyklu rekolekcyjnego "Siedem Słów Jezusa z Krzyża"; w 2. odc. rozważać będziemy Słowa:
    > "ZAPRAWDĘ, POWIADAM CI, JESZCZE DZISIAJ BĘDZIESZ ZE MNĄ W RAJU" [Łk 23, 43]
    Gość Nocnych Świateł:
    - prof. Piotr Kosiak - teolog, biblista, wykładowca akademicki; Collegium Civitas; Akademia Wymiaru Sprawiedliwości; Collegium Humanum
    Słuchaj także online: http://www.radioplus.pl
    Bardzo lubię tam te audycje, są na różne tematy.

    OdpowiedzUsuń


Proszę trzymać się tematu wpisu.

43 rocznica

 Historia szybko lata przemierza,  43 rocznica zamachu na papieża. Czas ucieka, wieczność czeka. Dzisiejszy człowiek, nie dowierza. W Wadowi...